VIRY A BAKTERIE

 

Bakterie a viry nás napadají nezávisle na ročním období. Důležité je vždy přesně rozlišit, které z nich onemocnění způsobily. To, co platí na bakterie, neplatí na viry a naopak.

Pro boj s nimi je velmi důležitý nejen náš silný imunitní systém, ale i vnitřní prostředí v našem těle. Vnitřní prostředí těla hraje velmi významnou úlohu pokud se setkáme s bakterií nebo virem, jestliže je naše vnitřní prostředí oslabené, tak bakterie nebo viry najdou v našem těle vhodné podmínky a budou se ještě měnit ve více nebezpečný kmen - tzn.mutovat.

Virus

sám nemá buňku, ale dokáže nakazit všechny druhy buněk v biologickém organismu. To znamená, že jeho množení je možné pouze tak, že si najde hostitele, nejčastěji tedy vnitřek jiné živé buňky, protože svůj vlastní rozmnožovací aparát prostě nemá. Buňka je tak narušena a organismus napaden virem tak začne automaticky produkovat antivirové proteiny. Organismus se mu bohužel dlouhodobě nedokáže bránit. Vznikají tak potom různé druhy mutací, na které běžné prostředky neúčinkují. Viry můžou způsobovat např. chřipku, žloutenku, vzteklinu, opar, spalničky, mononukleózu.

Bakterie

jsou jednobuněčné organismy, rozdíl mezi bakteriemi a viry je v tom, že bakterie mají buňku. Bakterie se skládá z buněčné stěny, jádra DNA a ribozomů. Nedokáží se ale pohlavně rozmnožovat. Bakterie jsou nejrozšířenější skupinou organismů na celém světě. V současnosti jich existuje přibližně 25 základních druhů. Jsou významnými nositeli , protože se podobně jako viry velmi snadno přenášejí. Způsobovat tak mohou salmonelózu, zápal plic, tuberkulózu, černý kašel, tyfus, kapavku, boreliózu, angínu ...

Velká spousta bakterií a virů se stává rezistentními

Nejznámnější druhy virů a bakterií:

 • Stafylococcus aureus
  dnes bohužel běžná infekce . Napadá celé tělo, pokud se stafylokok dostane až do kostí, postupně vám je bude užírat. Problémů způsobených zlatým stafylokokem je celá řada. Tvoří v těle hnis. Je to typický mikrob, nacházející se v hnisavých infekcích všude možně na těle i v něm. Stafylococcus aureus je rezistentní na antibiotickou léčbu.
 • Chlamydie
  jsou velmi nebezpečné, napadají vnitřky buněk mnohdy i imunitních, usídlují se v nich a přetváří si buňky pro svoji potřebu. Často bílé krvinky místo aby chlamydie likvidovaly, samy jsou napadány a chlamydie se usídlí uvnitř. Někteří lidé mají chlamydie celé roky. Není možné si na ně vytvořit imunitu a je možné nakazit se opakovaně.
  Chlamydia Trachomatis - napadá hlavně pohlavní orgány, řadí se mezi pohlavně přenosné choroby. Přenáší se především pohlavním stykem. K nákaze může ale i dojít při používání společného prádla v domácnosti (ručníků, povlečení ...), nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, fitness centrum, toalety).
  Příznaky onemocnění: svědění, výtok a nestandardní zápach, malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýřek...), bolestivost u pohlavního styku, slabé krvácení, podrážděný močovod, bolesti v podbřišku, u mužů i žen záněty močové trubice, hnisavý výtok, svědění nebo pálení při močení. chlamydie můžou vést k vážnějším projevům, napadení a infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků, u mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace často vedou k neplodnosti a to u obou pohlaví.
  Chlamydia Pneumonanie - napadá dýchací cesty. Přenáší se kýcháním, kašláním... Chlamydie se obtížně rozpoznává. Je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Chlamydia pneumoniae je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý druhý člověk se s ní v životě setká. Záleží opět na stavu imunitního systému, zda se nákaza projeví. chlamydie mohou způsobit chronické problémy. Z hlediska přenosu infekce je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.
  Příznaky onemocnění: bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava, snížená imunita, pocení, škrábání v krku, zimnice, kýchání, dráždivý kašel, bolest na plicích nebo průduškách, může způsobit zápal plic.
  Pokud nejsou chlamydie odstraněny, mohou se příznaky zhoršovat až po velmi silné bolesti a vyčerpanost organismu. Oslabený člověk má jen mizivou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.
 • Kingela Kingae - bakterie snižují imunitu, způsobují bolesti a záněty kloubů, potíže dýchacích cest, velmi často se vyskytují u dětí ve školkách
 • Herpes simplex virus
  HSV-1 je původcem oparu na rtech (opar se však může objevit i jinde na kůži - pásový opar). Virus zůstává v těle člověka i po odeznění oparu ve skryté formě a v závislosti na spouštěči může být znovu aktivován. Mezi spouštěče patří stres, opalování či horečka. K přenosu dochází prostřednictvím slin. HSV-2 jinak též genitální herpes, je původcem genitálních oparů. Přenáší se při pohlavním styku, ale přenáší se také při porodu z matky na dítě.  Projevuje se jako bolestivé puchýřky v oblasti genitálií: na žaludu, penisu, stydkých pyscích nebo kolem řitního otvoru. Stejně jako ostatní herpesviry, může i herpes simplex virus způsobovat celoživotní infekci.
 • Streptokok pneumoniae - bakterie, která je původcem hlavně zápalů plic. Je nejčastějším původcem při akutních zánětech dutin, středního ucha, průdušek, plic, ale může způsobovat život ohrožující záněty mozkových blan a sepse. Při streptokokovém zánětu středního ucha u malých dětí může být komplikací chronický zánět až hluchota. Akutní zánět vedlejších dutin je častější u dospělých. Lidé se cítí unavení, horečka se ani nemusí dostavit. Vysoká teplota se zimnicí je známkou napadením streptokokem. Nejvážnější komplikací je však zánět mozkových blan tzv. meningitida, která je vždy život ohrožujícím stavem.
   

Další stejně nebezpečné bakterie a viry:

Toxoplasmosa, Toxocara , Heligobakter pylori (velmi častý a způsobuje žaludeční potíže a vředy, je karcinogenní), Papilomavirus (má ho prakticky každý, způsobuje urogenitální infekce, potíže děložního čípku, potíže vaječníků, je silně karcinogenní), Borrelie (má cca 30% lidí), Pseudomonáza, Mycoplasmata a Ureoplasmata, Trichomonáda, Gardnerella vaginalis, Enterobakter, EBV, Cytomegalovirus, Syfilis ... existuje jich opravdu spousta, dají se naměřit na přístroji Diacom a následně vyhubit Plazmový generátor.